PZP online pre motorové aj nemotorové vozidlá

PZPPovinné zmluvné poistenie je zákonom stanovené zabezpečenie motorových aj nemotorových vozidiel, ktorého cieľom je ochrániť tých, ktorým by ste prevádzkou vyššie uvedených prostriedkov spôsobili škodu. Neraz sa stáva, že vodič pri spôsobení škodovej udalosti ujde, nakoľko sa obáva následkov. Vďaka PZP, ktoré si môžete rýchlo a výhodne uzatvoriť, však zodpovednosť za škodu preberá poisťovňa. Pri splnení podmienok teda nemusíte zo svojho vrecka platiť nič. Bolo by to tak jedine vtedy, ak by ste škody spôsobili úmyselne alebo ak by ste týmto spôsobom nemali váš dopravný prostriedok zabezpečený. Najjednoduchšou cestou uzatvorenia je PZP online cez porovnanie, pričom to najvýhodnejšie získate pomocou bezplatného porovnania kalkulačky. Tá vám zobrazí výpočet vašich viacerých možností zabezpečenia vozidla.

Koho a čo kryje PZP online?

Nakoľko povinné zmluvné poistenie poisťuje zodpovednosť za škodu, kryje všetky škodové udalosti, ktoré by ste vašim poisteným vozidlom spôsobili. Bez neho nemôžete jazdiť. A to ako na majetku, tak aj na zdraví. Nejde o žiadne nízke čísla, pre ktoré by sa toto zabezpečenie neoplatilo uzatvoriť. Zo  zákona totiž dosahuje aj niekoľko miliónov eur. Buďme trošku konkrétnejší.

Už základné PZP online vie pokryť škody na zdraví až do 5 miliónov eur. Škody na majetku sú kryté do výšky až 1 milióna eur. Mnohé poisťovne však ponúkajú možnosť túto hranicu za príplatok navýšiť. Sami ale musíte zvážiť, či sa vám to oplatí alebo nie.

Aby sme veci uviedli ešte raz na pravú mieru, toto zabezpečenie nekryje škody, ktoré spôsobíte sebe alebo svojmu poistenému prostriedku. Za týmto účelom je na trhu havarijné poistenie.

Aké vozidlá poistiť?

Poistiť je potrebné všetky motorové a nemotorové vozidla bez ohľadu na to, či ich využívate často alebo len sporadicky, na hlavnej ceste alebo na poli. Škodová udalosť sa môže prihodiť úplne všade a potom sú spory medzi vinníkom a poškodeným nekonečné. PZP je istou zárukou, že situácia sa vyrieši čo najrýchlejšie možne a strana poškodeného bude spokojná. Ak teda ešte zvažujete, čo poistiť a čo nie, riaďte sa týmto základným pravidlom.

PZP online je potrebné uzatvoriť na všetky motorové a nemotorové vozidlá, ktoré na svoju prevádzku potrebujú platné osvedčenie o technickej kontrole. Ide teda o:

  • osobné, ale aj nákladné auto,
  • motorka,
  • iný motocykel,
  • prívesné alebo návesné vozidlo,
  • kamión,
  • autobus,
  • pracovné a poľnohospodárske stroje,
  • historické vozidlá,
  • ale aj tie bez EČV atď.

Skrátka skoro všetky s výnimkou bicyklov. Viac o tom sa môžete dočítať aj v zákone o povinnom zmluvnom poistení, prípadne sa opýtajte na najbližšom policajnom inšpektoráte.

Biela a zelená karta ako dôkaz PZP

Kľúče od autaTo, či ste si tento typ zabezpečenia na vašom vozidle uzatvorili alebo nie, si policajti pri kontrole zistia veľmi rýchlo. A to tým, že sa  preukážete bielou kartou u nás a zelenou v zahraničí. Áno, povinné zmluvné poistenie je nevyhnutnosťou aj mimo nášho územia. Ak si myslíte, že by ste policajtov okabátili tým, že im poviete, že ste si tieto doklady zabudli, ste na omyle. Nielenže vás za ich neprítomnosť môžu vysoko pokutovať, ale vďaka moderným digitálnym metódam si vaše tvrdenie a platnosť dokladov vedia zistiť aj za počkaním. Pokuty siahajú do hodnoty aj niekoľkých stoviek eur. Ak sa zistí dodatočne, že ste toto zabezpečenie na dopravnom prostriedku nemali, Obvodný úrad váš môže pokutovať sumou až 3 330 eur.

Určite sa preto neoplatí klamať a ani si tieto kartičky zabudnúť doma. A už vôbec nie, ak sa chystáte do zahraničia, kde sú sankcie mnohokrát vyššie. V niektorých štátoch vám môžu dať na mieste pokutu hneď aj niekoľko tisíc eur, inde vám môžu vozidlo kompletne zabaviť.

Finančné sankcie nie sú všetko…

Pri spôsobení dopravnej nehody bez PZP by ste mali byť pripravený na najhoršie. Nielenže všetky spôsobené škody budete hradiť vy, ale budete sa musieť pasovať aj so zákonom. Neuzatvorenie tohto zabezpečenia je totiž trestné, nehovoriac o tom, že pri prípadnom poškodení na zdraví budete čeliť ďalšiemu procesu. Neraz sa to môže skončiť aj odňatím slobody. Trovy sa môžu vyšplhať až do niekoľkých miliónov eur a ak sa k tomu pridá aj obžalovanie, asi vás to veľmi nepoteší.

Kalkulačka na online porovnanie PZP

Ak hľadáte to najlacnejšie a najvýhodnejšie zabezpečenie pre vás, máme pre vás skvelý tip. Nemusíte nikam chodiť, ani sa s nikým stretávať. Všetko si viete vybaviť rýchlo priamo z miesta, kde sa práve nachádzate. Teda za predpokladu, že máte pripojenie na internet. Online kalkulačka na porovnanie a výpočet ponúk PZP vám behom niekoľkých sekúnd zobrazí všetky vaše dostupné ponuky, čím môžete ušetriť aj niekoľko stoviek eur. Neraz sa ponuky jednotlivých spoločností líšia skutočne až v takýchto dimenziách. Ročná tristoeurová úspora by určite potešila každého. Čo preto urobiť?

Aby vám online kalkulačka zobrazila porovnanie možností PZP online, je potrebné vypísať formulár s technickými parametrami vozidla. Prípadne niektoré neosobné údaje o vás, aby ste mohli získať čo najviac zliav. Niektoré poisťovne ponúkajú automatickú 10%-nú zľavu už len preto, že ste sa povinné zmluvné poistenie rozhodli uzatvoriť online. Takto máte záruku, že ušetríte čo najviac. Vypisovania formulára vám nezaberie ani 10 minút a výsledky sa vám zobrazia do niekoľkých sekúnd po jeho odoslaní.

Ak už sa vám výsledky zobrazili, to najlacnejšie PZP vidíte hneď na začiatku zoznamu spolu s inými detailmi. Ak máte iné priority, pod tým máte aj množstvo iných ponúk. Aby ste o niektorú z nich požiadali, stačí na ňu kliknúť a dopísať niekoľko údajov o vás. V priebehu niekoľkých sekúnd vám bude na mail doručený návrh a podmienky zmluvy, dočasná biela karta a údaje na zaplatenie. Kartu si nezabudnite vytlačiť a faktúru zaplatiť. Čím skôr tak urobíte, tým skôr vám poisťovňa zašle originál bielej a zelenej karty a tak už neriskujete vysoké pokutovanie.

Uzatvoriť PZP nebolo nikdy jednoduchšie. Vďaka online kalkulačka si urobíte najrýchlejšie porovnanie a výpočet vašich možností úplne bezplatne a nezáväzne. Overte si práve teraz, či je váš súčasný poisťovateľ pre vás ten najvýhodnejší. Neplaťte zbytočne veľa, ak nemusíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *